Zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dotyczą możliwości wykorzystywania środków pochodzących z 1% podatku dochodowego.
18.09.2009 wysłaliśmy pismo
{phocadownload view=file|id=181|target=s}
do Pana Posła Sławomira Piechoty – Przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz do wszystkich członków tej komisji w którym przedstawiliśmy nasze stanowisko w sprawie proponowanej zmiany ustawy.
6.10.2009 do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny został złożony List otwarty
{phocadownload view=file|id=182|target=s}
pod którym podpisało się 9 organizacji pożytku publicznego. List porusza istotne dla funkcjonowania OPP kwestie związane z proponowanymi zmianami w ustawie o organizacjach pożytku publicznego i o wolontariacie.
Poniżej notatka prasowa wygenerowana przez Polską Akademię Public Relations
Warszawa, 6 października 2009 r.
INFORMACJA PRASOWA
Inicjatywa Lepszy 1% walczy o dzieci
Nowelizacja Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, nad którą pracują senatorowie i posłowie, może zniszczyć ekonomię społeczną w OPP, a także może odebrać podatnikom już od najbliższego roku możliwość przekazywania 1% podatku na wskazaną osobę lub cel. Organizacje pozarządowe pod szyldem inicjatywy „Lepszy 1%" napisały list otwarty z apelem do członków komisji sejmowej.
Przez ostatnie miesiące trwały prace nad Nowelizacją Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w Podkomisji stałej do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Między wieloma potrzebnymi zmianami pojawiły się dwie bardzo negatywne - zakaz przeznaczania środków z 1% podatku na prowadzenie działalności gospodarczej i zakup majątku do jej wykonywania oraz zlikwidowanie możliwości przekazywania 1% na wskazaną osobę lub cel. Chociaż drugi zapis udało się wycofać i nie znalazł się w projekcie nowelizacji, który ma trafić 7 października na obrady Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, to organizacje pozarządowe mają sygnały, że na Komisji Sejmowej znowu ten punkt pojawi się w projekcie nowelizacji.
Zapis zakazujący działalności gospodarczej na majątku powstałym z funduszy pochodzących z 1% to ograniczenie aktywności organizacji - uniemożliwia np. wynajmowanie sali szkoleniowej w ośrodku powstałym za takie środki lub wyklucza korzystanie z jednego komputera do księgowości pożytku publicznego i działalności gospodarczej, jeśli komputer został zakupiony z 1%. Czemu OPP mają dokonywać podwójnego zakupu tych samych sprzętów i nie korzystać z możliwości zarobienia na utrzymanie obiektów, jeśli pojawi się klient gotowy zapłacić za jakąś usługę? Problem dotyczy między innymi Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko", która realizuje inwestycje za prawie 22 mln zł - Ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny dla Osób Niepełnosprawnych Radwanowicach, Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio budujące Centrum Pomocy za ponad 11 mln zł, Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?" budującej Klinikę „Budzik". Problem zakazu przeznaczania środków z 1% podatku na prowadzenie działalności gospodarczej dotyczy również hospicjów, które prowadzą taką działalność np. w formie usług medycznych.
Pojawiły się też próby zabrania podatnikom wcześniej przyznanej im, w ramach mechanizmu przekazywania 1 % podatku, możliwości wskazania określonej osoby (np. osoby chorej, niepełnosprawnej) lub celu (wsparcia konkretnej placówki partnerskiej organizacji czy projektu) do czego dążą niektórzy przedstawiciele Rady Pożytku Publicznego - nazywający się bezpodstawnie „stroną społeczną". Brak takiej możliwości może przyczynić się do utraty zaufania społecznego do organizacji pozarządowych i idei 1%, a tym samym do zmniejszenia wykorzystania tych środków. Organizacje nie wyobrażają sobie jak wytłumaczą milionom podatników, którzy od 6 lat mieli możliwość wspierania leczenia konkretnej osoby czy realizowanej inicjatywy, że teraz nie mogą jej wskazać w deklaracji, a środki te będą dzielić tylko i wyłącznie zarządy OPP. Czy można podzielić ratowanie życia ludzkiego na to bardziej pożyteczne publicznie i to mniej? Co z dziećmi, dla których jest to często jedyna szansa na otrzymanie rehabilitacji czy opłacenia skomplikowanej operacji? W samej Fundacji Zdążyć Pomocą jest 8000 podopiecznych.
Pomimo faktu, że zapis nie pojawił się w projekcie nowelizacji ustawy po pracach podkomisji, Pan Jakub Wygnański chce go przeforsować na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a przewodniczący komisji Sławomir Piechota w piśmie z dn. 02.10.2009 r. do Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła" - jednego z inicjatorów Listu Otwartego, napisał: „W chwili obecnej coraz więcej osób uważa, że to rozwiązanie jest sprzeczne z ideą 1%, a nawet bywa nadużywane jako forma ukrytej zapłaty za różnego rodzaju usługi, jak np. za naukę w szkole, czy wyjazd wakacyjny."
List Otwarty jest dostępny pod adresem www.lepszy1procent.pl. Podpisała się pod nim Fundacja "Krajowe Centrum Kompetencji" oraz jedni z największych beneficjentów 1%, którym zaufały miliony Polaków: Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", "Mimo Wszystko" Fundacja Anny Dymnej, Fundacja "Mam marzenie", Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio, Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?", Fundacja dzieciom "Zdążyć z pomocą", SOS Wioski dziecięce, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.
Czytaj dalej...