Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Światowy Dzień Chorego - 2020

Ikonka dla Światowy Dzień Chorego - 2020

11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kardynała Fiorenza Angeliniego.

W orędziu na pierwszy Światowy Dzień Chorego (11 lutego 1993 r.) zatytułowanymi „Miłość do cierpiących miarą poziomu cywilizacji, Ojciec Święty Jan Paweł II pisał, że święto to ma na celu, między innymi, pobudzać do działania wszystkich ludzi dobrej woli. Istotne pytania stawiane przez rzeczywistość cierpienia oraz wezwanie do niesienia ulgi choremu, zarówno fizycznej, jak i duchowej, nie są bowiem skierowane tylko do wierzących, ale do całej ludzkości, naznaczonej ograniczeniami swojej śmiertelnej natury.

Zgodnie z tym przesłaniem, 11 lutego każdy papież kieruje do nas orędzie, zwracając uwagę na istotne kwestie związane z przeżywaniem choroby i niesieniem pomocy osobom nią dotkniętym. W orędziu na tegoroczny Dzień Chorego papież Franciszek napisał, między innymi, bardzo ważne słowa:

Drodzy pracownicy służby zdrowia, każda interwencja diagnostyczna, prewencyjna, terapeutyczna, badawcza, lecznicza i rehabilitacyjna skierowana jest do osoby chorego, gdzie rzeczownik “osoba” zawsze pojawia się przed przymiotnikiem “chory”. Dlatego wasze działanie niech będzie stale nakierowane na godność i życie człowieka (…).

Zespół Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci życzy wszystkim chorym, by wyrażona w tych słowach zasada poszanowania godności chorego zawsze była Waszym udziałem.

Orędzie papieża Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego (11 lutego 2020 r.)
Orędzie papieża Jana Pawła II na pierwszy Światowy Dzień Chorego i kolejne (1993-2005)

  • zdjęcie: Grzegorz Gałązka/Deon, https://www.apchor.pl/temat/2020/01/08/Oredzie-papieza-Franciszka-na-XXVIII-Swiatowy-Dzien-Chorego-11-lutego-2020-r
Przekaż Datek