Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Światowy Dzień Chorego

Ikonka dla Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego 2023

11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji 8 lutego 2023 r. Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci odwiedził ks. biskup Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawsko-Praskiej, oraz ks. Arkadiusz Zawistowski, kapelan krajowy Służby Zdrowia. W kaplicy WHD odprawiona została msza święta w intencji pacjentów i pracowników hospicjum, którą celebrował ksiądz biskup. Po mszy goście spotkali się z zespołem hospicjum.

Jak pisze papież Franciszek w tegorocznym (2023) orędziu wydanym z okazji Światowego Dnia Chorego, „choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia”. Mimo to, nigdy nie jesteśmy na nią gotowi. Współczesny świat, zwłaszcza zachodni, skłania do zaprzeczania tej oczywistej prawdzie, spychając starość i chorobę na margines społecznej świadomości. „Dla kruchości nie ma miejsca” – pisze ojciec święty. Co gorsza, gdy choroba się pojawia, może stać się „czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie”.

Ta troska i współczucie są codziennym doświadczeniem i niezwykle ważnym elementem opieki paliatywnej. Choroba bliźniego każe nam zwolnić kroku i towarzyszyć mu w jego trudnej drodze. Uczy też pokory wobec naszej własnej kruchości. Ale nade wszystko każe pochylić się z troską nad chorym i mieć o niego staranie. Bo – jak pisze papież – „żyć obojętnie w obliczu cierpienia, to nie jeden z możliwych wyborów”.

Zobacz: TVP3 - https://warszawa.tvp.pl/66278926/13022023 (1'17"-3'59'').

  • Światowy Dzień Chorego - zdjęcie nr 1
Przekaż Datek