Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Konferencja "Odchodzić bez bólu”

Ikonka dla Konferencja Odchodzić bez bólu”

29 i 30 września 2023 r. w Warszawie odbyła się druga edycja Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”. Organizatorami konferencji byli Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK WUM, Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci i Vicommi Media. Honorowy patronat nad konferencją objęło wiele instytucji, w tym Rzecznik Praw Obywatelskich i Konsultant Krajowy w dziecinie Medycyny Paliatywnej, prof. Wojciech Leppert. Tegoroczna edycja konferencji skupiała się na „nowoczesnych rozwiązaniach w opiece paliatywnej i sile kompetencji zespołu terapeutycznego, na który składają się: pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, psychologowie, wolontariusze i wielu specjalistów towarzyszących pacjentom opieki paliatywnej”.

Dwudniowy, niezwykle bogaty program, obejmujący wykłady i warsztaty, zgromadził w warszawskim centrum konferencyjnym Airport Hotel Okęcie ok. 400 uczestników. Wykłady obejmowały bardzo szerokie spektrum zagadnień związanych z medycyną paliatywną i praktyką opieki hospicyjnej. Interesujące novum stanowiły panele dyskusyjne z udziałem publiczności w formie głosowania na żywo przez aplikację telefoniczną. W ramach konferencji Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci przygotowała warsztaty pt. Jak rozmawiać z umierającym dzieckiem i jego rodzicami. Warsztaty (2 grupy) poprowadziła dr Iwona Bednarska-Żytko oraz psych. Agnieszka Chmiel-Baranowska.

W przemówieniu otwierającym konferencję jej pomysłodawca i przewodniczący Komitetu Naukowego, dr Paweł Witt, podkreślał, że poza wykładami ekspertów wielką wartością tego spotkania jest wymiana doświadczeń. Dało się to wyraźnie odczuć podczas sesji pytań i odpowiedzi, a także niezwykle ożywionych rozmów kuluarowych.

  • Konferencja "Odchodzić bez bólu” - zdjęcie nr 1
  • dr Paweł Witt -  przewodniczący Komitetu Naukowego
  • prof. Wojciech Leppert - Konsultant Krajowy w dziecinie Medycyny Paliatywnej
  • mgr Agnieszka Chmiel-Baranowska (psycholog) i dr Iwona Bednarska-Żytko (anestezjolog)
Przekaż Datek