Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Pomóż nam pomagać

Ikonka dla Pomóż nam pomagać

W Polsce hospicja dla dzieci prowadzone są przez organizacje pozarządowe. Warszawskie Hospicjum dla Dzieci także. Wszystko, co robimy dla nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin, robimy dzięki darczyńcom.

Jak można przeczytać w Słowniku Języka Polskiego, dobroczynność to działalność polegająca na bezinteresownym niesieniu pomocy potrzebującym. Warto przy tym zauważyć, że działalność charytatywna nie jest tym samym co pomoc społeczna. Ta ostatnia najczęściej angażuje państwo, ta pierwsza wynika z indywidualnej potrzeby serca.

Dla naszego hospicjum (czyli dla naszych pacjentów) dobroczynność jest jak powietrze i woda – bez tej samarytańskiej postawy darczyńców nie moglibyśmy istnieć i działać. Apelując o wsparcie, mówimy „pomóż nam pomagać”, bo bez pomocy innych, nasze pomaganie nie byłoby możliwe. Warto jednak przy tym pamiętać, że pomagając innym, robi się coś dobrego nie tylko dla nich, ale i dla… samego siebie.

Dlaczego warto pomagać

Powodów jest kilka. Niesienie pomocy potrzebującym sprawia, że świat wokół nas staje się lepszy. Nigdy nie damy rady wspierać wszystkich, ale zawsze możemy pomóc niektórym. Dodatkowo świadomość, że nasza bezinteresowność ma pozytywny wpływ na życie innych, daje ogromne poczucie satysfakcji, poprawia nasze zdrowie psychiczne, powodując uwalnianie endorfin, które działają jak naturalne lekarstwo na stres i depresję.

Okazuje się bowiem, że bardzo skutecznie można sobie poprawić nastrój, właśnie robiąc coś dla innych, bo dawanie daje więcej przyjemności niż branie. Tezę tę potwierdziły na przykład opublikowane w 2016 roku badania przeprowadzone przez dr Katherine Nelson, profesor psychologii z University of the South in Sewane (Tennessee). Zgodnie z ich wynikami, przekazując darowiznę na cel charytatywny lub angażując się w wolontariat, nie tylko pomagamy potrzebującym, ale i samym sobie.

Jak można nam pomagać

Pomóc nam pomagać można na bardzo wiele sposobów. Mogą nas wspierać osoby fizyczne i firmy. Warto przy tym pamiętać, że w obu wypadkach, dzięki przekazanej darowiźnie, można zapłacić mniejszy podatek.

Szczególną i bardzo dla nas ważną darowizną może być przekazane naszej fundacji 1,5% podatku od osób fizycznych. Jeśli pragniesz nas wesprzeć, wpisz do PIT nasz nr KRS – 0000097123. Zdecydujesz w ten sposób, że cząstka twoich podatków przekazana zostanie na ważny dla ciebie cel.

Inną formą darowizny są bezpośrednie wpłaty na nasze konto lub wpłaty online przez naszą stronę internetową. Każdy może też organizować zbiórki w sieci lub aukcje charytatywne.

Więcej pomysłów na pomaganie znajdziesz tu: https://www.hospicjum.waw.pl/pomagam/kazdy-moze-pomoc

  • Pomóż nam pomagać
Przekaż Datek