Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

Ikonka dla Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

Każdego roku, w drugą sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Zwraca on uwagę społeczności międzynarodowej na osoby nieuleczalnie chore i tych, którzy walczą z ich cierpieniem – lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów, pracowników socjalnych, kapelanów, wolontariuszy.

Ruch hospicyjny zaczął działać w Polsce w latach 80. XX wieku. Pierwsze domowe hospicjum dla dorosłych powstało w roku 1983, w Gdańsku, a pierwsze domowe hospicjum dla dzieci – we wrześniu 1994 roku w Warszawie (Warszawskie Hospicjum dla Dzieci). Od tego czasu opieka paliatywna stała się odrębną dziedziną medycyny, otworzono specjalizacje z medycyny paliatywnej dla lekarzy i opieki paliatywnej dla pielęgniarek, został powołany pełnomocnik ds. opieki paliatywnej Ministra Zdrowia, działają krajowi i wojewódzcy konsultanci z medycyny paliatywnej i pielęgniarskiej opieki paliatywnej.

Opieka hospicyjna jest domeną organizacji pozarządowych – większość hospicjów prowadzona jest przez fundacje i organizacje pożytku publicznego. Mogą one działać dzięki hojności darczyńców – osób prywatnych i firm.

W Dniu Opieki Paliatywnej otaczamy serdeczną myślą wszystkich nieuleczalnie chorych, a w sposób szczególny pacjentów i rodziny będące pod opieką Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. Pracownikom hospicjum życzymy sił w codziennej walce o dobro pacjentów i jak najwięcej uśmiechu na ich twarzach.

  • Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej - zdjęcie nr 1
Przekaż Datek