Przekaż
Datek
KRS 0000097123

Zajęcia fakultatywne

Ikonka dla Zajęcia fakultatywne

Jako studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mieliśmy okazję, w dniach 21-22.10.2017 r., odbyć zajęcia fakultatywne z pediatrycznej i perinatalnej medycyny paliatywnej w miejscu niezwykłym - Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. 

Nowoczesna sala wykładowa, wygodne krzesła oraz duży ekran, na którym wyświetlane są prezentacje - to istotne ale najmniejsze plusy tych zajęć. Znacznie ważniejszą rolę w procesie naszej dydaktyki odgrywa tematyka i forma wykładów, a te dwa czynniki należy ocenić na piątkę. Naukę zaczęliśmy od rozwoju idei medycyny paliatywnej oraz głównych założeń tej specjalizacji. Poznaliśmy również pojęcia terapii uporczywej oraz daremnej, które są kwestiami bardzo ważnymi w naszej przyszłej pracy. Jestem przekonany, że właśnie dzięki tym zajęciom w przyszłości żaden z nas nie będzie mylił ze sobą dwóch pojęć - "przedłużania życia" oraz "przedłużania umierania". 

W trakcie każdego wykładu mogliśmy swobodnie zadawać pytania, a po zakończeniu prezentacji był czas na dyskusję. Zdarzało się, że w grupie na tę samą kwestię mieliśmy różne opinie. Nie jest to nic dziwnego przy omawianiu tak trudnych tematów. Ta polaryzacja i wymiana uwag umożliwiała nam przemyślenie swojego stanowiska i spojrzenie na trudne zagadnienia z wielu stron. 

Medycyna paliatywna rodzi wiele pytań. Nasze wątpliwości cierpliwie i rzetelnie rozwiewała najbardziej kompetentna do tego osoba - dr Dangel. Mając bezpośredni kontakt z kimś kto praktykuje tę dziedzinę medycyny mamy możliwość nauczyć się najwięcej.

Zajęcia są ciekawe i wspaniale prowadzone. W ich programie przewidziano nawet obiady za co szczególnie wdzięczne są nasze studenckie żołądki. Ale nie to jest najważniejsze - w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci mamy okazję nauczyć się tego, czego nie nauczymy się w murach naszej Alma Mater. Jestem za to bardzo wdzięczny i mam pewność,  że dzięki wiedzy zdobytej przy ulicy Agatowej będziemy w przyszłości lepszymi lekarzami. 

Mateusz Maternia

 

W ubiegły weekend, wraz z grupą studentów kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, miałem przyjemność uczestniczyć w zajęciach fakultatywnych organizowanych przez Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Tematyka zajęć była interesująca, ale i wymagająca – pediatryczna i perinatalna medycyna paliatywna.

Zajęcia były dobrze zorganizowane i poprowadzone przez dr. Tomasza Dangla, który nie tylko zapewnił nam wiele wartościowych materiałów dydaktycznych, ale zadbał również o wygodną salę wykładową i zdrowy posiłek w przerwie między wykładami (oczywiście zgodny z zaleceniami żywienia niskowęglowodanowego).

Pomimo trudnej tematyki zajęć, atmosfera była swobodna – w trakcie prelekcji można było na bieżąco zadawać pytania, zaś pomiędzy poszczególnymi częściami programu był czas na dyskusję.

Niewątpliwie największą zaletą zajęć była ich wartość merytoryczna. Treść wykładów obejmowała nie tylko aspekty medyczne, lecz również zagadnienia z dziedzin etyki, filozofii, historii i prawa. W czasie zajęć zapoznaliśmy się z życiorysami oraz poglądami postaci związanych z rozwojem opieki paliatywnej, m. in. dr Cicely Saunders, dr. Janusza Korczaka czy dr. Roberta Twycrossa.

Dla kontrastu poznaliśmy również historię i założenia idei eugeniki, dzięki czemu z pewnością żaden uczestnik zajęć nie pomyli eutanazji z wycofaniem się z uporczywej terapii, która z kolei była tematem przewodnim drugiego dnia zajęć.

Cieszę się, że zdecydowałem się wziąć udział w zajęciach, polecam je wszystkim studentom kierunku lekarskiego, przede wszystkim tym zainteresowanym pediatrią i medycyną paliatywną.

Jan Piotrowski

  • Zajęcia fakultatywne - zdjęcie nr 1
  • Zajęcia fakultatywne - zdjęcie nr 2
  • Zajęcia fakultatywne - zdjęcie nr 3
Przekaż Datek